روز شعر

نمیرم از این پس که من زنده ام/ که تخم سخن را پراکنده‌ام

۲۷ شهریور تا چند سال پیش یه روز معمولی مثل خیلی از روزهای دیگه بود. روزی از روزهای خدا با تمام جلوه های یک روز طبیعی. تا اینکه یه روز ... یه روز به خودمون اومدیم و دیدیم شهریار (منظور همون استاد شهریار خودمونه!!) شده نماینده شعر و ادبیات ایران زمین از ابتدا تا کنون، و سالروز وفاتش هم شده روز شعر و شاعری.

البته من قصد توهین و جسارت به شخص شهریار رو ندارم، چون اون بیچاره که سالهاست از دنیا رفته و دستش از این دنیای خاکی کوتاهه و هیچ دخالتی هم در این تصمیم گیری ها نداشته.

ولی اون آدمهایی که خیلی مصرانه این تصمیم رو می‌گیرن و مصرانه تر از اون دفاع می‌کنن و جبهه گیری می‌کنن و... متاسفانه معمولاً کسانی پشت این قضیه هستند که ادبیات و شعر  و تحول اون رو در تاریخ هزار ساله ی اون مطالعه نکردن و به جرات می‌شه گفت هنوز به ارزش واقعی هنر و رابطه ی اون با انسانیت و جهانی شدن و... پی نبردن.

و در پایان درود می‌فرستم به روان شاعران بزرگ این مرز و بوم که در  راه اعتلای فرهنگ و هنر این سرزمین از هیچ کوششی فروگذار نکرده و خود رو به قیمت ارزونی نفروختند  و بیتهای درخشان اونها از هر خورشیدی درخشانتر وگرم تر بر تارک فرهنگ و هنر این مرز و بوم می‌درخشه  وحرف ‌آخر اینکه:

فلک به مردم نادان دهد زمام مراد / تو اهل فضلی و دانش همین گناهت بس (حافظ)

/ 10 نظر / 11 بازدید
علي حجازي

جی بگم اينکه هيچ وقت دوست نداشتم يه معدود آدم هر چند خوش نيت .هر چند خوش فهم و اهل فهم برا ي یه کل تصميم بگيرند بقول يکی از استادانم که خانمی مسن بود وخيلی وقته به ديار غربت سفر کرده .با انبوهی از علم . مسلح و عالم به ادبيات فارسی و انگليسی کسی که هم مولوی را خوب می شناخت تا اوج . هم نوسرايان راتا عمق و اينکه اصرار داشت بخاطر حيدر بابا ماهم که ترک نيستيم حتما ترکی ياد بگيريم و ایضاعقيده خودم که حيدر بابا بخاطر چند چيز عزيز شد و عزيز است و عزيز می ماند ۱- يک کار جديد و هنرمندانه وام گرفته از ادبيات غنی فارسی با گويش دل انگيز ترکی ۲- زبان گفت شعر مويه است وضمن خطاب قرار دادن کوه . ...خاطرات دور و نزدیک و ایضا دل داشته های مردم اذری را باز گفت می نماید ۳- هميشه ترجمه شعر ضعيف است آنقدر ضعيف که بهترين ترجمه را می شود يه نوع تحريف دانست و من اينرا از ترجمه اشعار فارسی به انگليسی و انگليسی به فارسی بسياری از صاحبان فضل ديده ام لذا حيدر بابا می تواند پلی بين احساس فارسی زبانان و دوستان اذری زبان باشد .

علي حجازي

ادامه ..اما علی رغم اينکه استاد شهريار ممکن است در توان شعری . تجربه و تبحر . رعايت اصول و قواعد و... بالاتر از بسياری از بزرگ شاعران شعر کهن ما باشد اما در ديوانش انديشه ای جدا و مستقل وجود ندارد -سعدی برای خودش سعدی است سبکش . تفکرش . دايره و گستره فکريش . می شود در عالم شعر سعديسم شد - حافظ برای خوش حافظ است چيزی جدا از سبک و سياق سعدی . با گويش متفاوت ازنظر بار احساس و انديشه نهادينه شده در کليت اشعارش که می شود در زمينه شعر حافظيسم شد - مولانا هم حال و هوای خود را دارد و بانگ طرب انگيز انباشته با مطالب عرفانی و فلسفی اش در جهانی به بزرگی ما و تا زمانی تا آخر هستی طنين انداز است و مداوم - و اما فردوسی که خود دريا گون شعر ديگری است که حتی آبی آسمان را به چالش می کشد -از شعرای جديد نمی گويم تا شر به پا نشود حال شما می توانيد علی رغم ارادت همه ما به شهريار خوب وبد اين انتخاب را حدس بزنيد گو اينکه هرکه ديگر بود باز برای بعضی ها نه من و نه شما جای حرف دارد. مهم کيفيت اجرا. مهم پايه ريزی و پی ريزی اين روز و مهم پذيرش آن توسط زمانه و نسل هاست

عاطفه

سلام فاطمه جان آپ بسيار زيبايی بود! من ديگه تصميم ندارم به روز کنم ...بدرود!

ايلا

سلام دوست گرامی ممنونم از حضورتان ای فرزند آدم دل تو حرم من است چگونه در حرم من بيگانه را راه می‌دهی؟ و چگونه در اين منزلگاه محبت ديگران را پذيرايی می‌کنی؟ وجود تو فرش قدم های ياد من است چگونه غريبه ها قدم بر اين فرش می‌نهند؟

حسن منشی پور

سلام از اين اتفاقا زياد می افته و عادی داره می شه برای کسايی که نمی خوان فکر کنن و يه ذره به سلولهای خاکستری فشار بيارن داره عادی می شه هنرهای ما می تونن با پدر و مادر باشن اگه پدر و مادرای ناتنی بهشون نچسبونيم شهريار هم خوبه ولی پدرناتنی شعر پارسی هم نمی تونه باشه

شيدا

سلام.طاعات و عبادات قبول. شعر پايينی خيلی قشنگ بود اما راجع به اين مطلبت نظر نمی‌تونم بدم چون يه مسئله تخصصيه و من اين تخصص رو ندارم. بهم سر بزنی خوش حال می‌شم.

سامان ح اصفهانی

اين مردم نه حافظه‌ی تاريخی دارند و تازگی‌ها انگار حافظه‌ی کوتاه مدتشان را هم از دست داده‌اند.من فکر می‌کنم که بد نيست اصلا يک وبلاگی بوجود بياد که فقط به اين قضيه گير بده (روز شعر)و آنقدر تکرار کنه که حداقل شاید کله‌ی بعضی ها کچل بشه چون به اندازه‌ی کافی جاهای دیگرشون مو داره ( البته فکرتون جای بد نره)

مهدی

باسلام با احترام به تمامی اندیشه ها و تفکرات و نظرات مطرح شده معتقدم که همین که همچین روزی (روز شعر...) وجود دارد کافی است حالا سالروز تولد چه کسی می باشد زیاد مهم نیست باید سعی کنیم از این روز استفاده کنیم و پیشنهاد میکنم که این مطلب را از روی وبلاگتون بردارید چون در شان این وبلاگ نمی بینم.