روز خبرنگار

امروز -یعنی ۱۷ مرداد - روز خبرنگاره. سالروز شهادت محمود صارمی و همکاراش که در حمله طالبان به شهادت رسیدند.

 

محمود صارمي از جمله خبرنگاران پر تلاش و آزاده اي بود که از حضور در خطرناکترين ميدان ها ترس به دل راه نداد و به رسالت خويش تا انتها وفادار ماند. صارمي خبرنگار خبرگزاري جمهوري اسلامي درسال 1377 به همراه هشت نفر از اعضاي کنسولگري ايران در مزارشريف افغانستان توسط نيروهاي افراطي طالبان به شهادت رسيد. شوراي فرهنگ عمومي ، 17 مردادماه 1377، سالروز شهادت "محمود صارمي "  را به عنوان روز خبرنگار نامگذاري كرد. هفدهم مردادماه اين روز ارزشمند اجتماعي بر همه خبرنگاران، روزنامه نگاران و نويسندگان گرامي باد.

می‌خواستم یه تعریفی از خبرنگار و خبرنگاری بنویسم ولی می‌بینم خیلی سخته،‌همون طوری که حرفه خبرنگاری یکی از مشاغل سخت و پرخطره، ارائه تعریف از این حرفه هم کار راحتی نیست. به راحتی نمی شه گفت که خبرنگار باید این جور یا اون جور باشه یا اگه این کارها را بکنه موفقه و اگه این کارها رو نکنه موفق نیست. من به عنوان کسی که،‌نه خیلی حرفه ای و مداوم بلکه تا حدودی این حرفه را تجربه کردم،‌ می‌دونم که خبرنگاری یه شغل یا یه حرفه نیست،‌ بلکه مجموعه ای است از تمام مشاغل و هنرها با تموم مسئولیتها و مشکلات و البته خاطرات تلخ و شیرین.

 

و اما نکته ای که شاید کمتر به آن توجه شده، تعهد مردم و مخاطبان نسبت به این قشر تاثیر گذار و سرنوشت سازه . همانطور که خبرنگاران در قبال مردم وظایف و تعهداتی دارند، مردم و مسئولین نیز در برابر خبرنگاران و اصحاب رسانه وظایف و تعهداتی دارند. شاید مهم ترین وظیفه مردم در این خصوص، اعتماد به خبرنگار و پشتیبانی از صراحت و صداقت او باشه و به راستی برای یک خبرنگار هیچ چیزی مهم تر از پشتوانه مردمی نیست. در این صورته  که خبرنگار مطمئن خواهد بود به رسالت خطیر خود که همانا کم تر از رسالت معملی و پیامبری نیست، نائل شده.

/ 22 نظر / 8 بازدید
نمایش نظرات قبلی
عاطفه

سلام منم با نظرت موافقم! خبرنگار وظيفه اش کمتر از معلم نيست.

عاطفه

سلام عزیزم!من با مضمون یادم میاد نقدی از موزیک بنیامین بهادری به روز شدم! تو می تونی با نظر گذاشتن در قسمت درد و دل های وبلاگ من احساست رو نسبت به این آهنگ بگی و ببینی که آیا شنونده ی خوبی هستی یا نه!

شقایق...

درود بر بهترین بهترینها.... چرا نمی آپی خوانوم منشی پور جون.دلمون پوسید...

مسعود امين پور

درود بر تو دوست عزیز مثل همیشه برات آرزوی شادی و تندرستی دارم! به یاری پروردگار به هرچی دلت می خواد برسی! پنج سال از خواب فرهاد به دور از خاک شیرینش می گذرد! روانش شاد! پیروز و پاینده باشی!

حمزه ای

سلام وبلاگ خوبی داريد موفق باشيد

امين شفيعی

سلام بازهم ممنونم از حضور و نظرتون با آمدن ۱۲ شهريور سارش به روز شده و طنين قدم دوستان عزيزش را به انتظار نشسته منتظرش نگذار انوشه بزی

علی حجازی

اولندش سلام دومندش چرا يه سر و سرکی به وبلگ ما نمی زنيد و نمی کشید سومندش راستی شما با کيومرث منشی زاذه شاعر عزيز نسبتی داريد چارومندش به نظر حقير ذوق و شوق نگارشيتون منو به اين خيالات واداشته چارومندش چند وقت پیش کلی برای شما نوشتم اما از بخت بد با یک کلیک دود شدو به هوا رفت آخرندش اینکه نقل مکان کردم بعلت قطع آب و برق پرشین بلاگ و اینکه به روزم در خانه جدید

علي حجازي

سلام اينکه به روزم و منتظر دوستان يا حق

علي حجازي

سلام روحيه خبرنگاری شما جون ميده واسه سوتی گرفتن وخوش خيالی منهم جون ميده واسه سوتی دادن گو اينکه صدتا از اين گافا بدم خم به ابروم نمياد نه اينکه پررو باشم بلکه روحيه ام طوريه که زياد تو خيال خودم نیستم از تذکر شما ممنونم و اما در رابطه با درج شعر اتفاقا خیلی زیاده گو هستم ولی چندتا از شعر نوشته های مرا در بعضی سایت ها بدون اسم نوشته اند که یه کمی دلخور م کرده چشم بیشتر می نویسم علی حجازي نيستم

علي حجازي

سلام ما نوشتیم دو چند بيت ولی آمدن یاران کو سرکاریم اگر کس نزند سر به ما به روزم و منتظر نظرات شما زت زیاد