از آسمان چه خبر؟؟

از آسمان چه خبر؟؟

هفته پیش ، هفته جهانی نجوم بود (از ۲۵ تا ۳۱ فروردین) . من به تناسب کارم با بچه ها (کودکان و نوجوانان) ارتباط زیادی دارم. به مناسبت این هفته در محل کارم یه جشنواره برگزار شد که البته من مسئول یکی از غرفه های اون بودم. غرفه خیلی جالبی بود با عنوان اجرام آسمانی در پرچم ها. برای خودم خیلی جالب و آموزنده بود . مختصری از آنچه که اون روز تو غرفه ارائه شد رو می‌نویسم امیدوارم برای شما هم جالب باشه. البته منبع کار من ماهنامه و سایت نجوم بود و این اطلاعات مهم رو از اونجا و کمی هم از مطالعات جانبی به دست آوردم.

پرچم هر کشوری خلاصه ای از تفکرات سیاسی، مذهبی و فلسفی و تاریخ و فرهنگ آن کشور است. در طراحی پرچم ها از نمادهای خاص هر کشور استفاده شده و در این میان استفاده از ماه و ستاره و نمادهای نجومی در پرچم بسیاری از کشورها متداول بوده. حضور ماه و ستاره و خورشید در پرچم ها در هر جایی معنی خاصی دارد. گاهی نشان دهنده ی موقعیت جغرافیایی آن کشور، گاهی گویای مذهب مردم آن سامان و گاه نیز نمایی از آسمان شب آن کشور است.

مثلا با دقت در پرچم  کشورهای اسلامی می‌بینیم که بیشتر آنها نماد هلال ماه که بسیار در تعیین تقویم هجری قمری موثر است را  در پرچم خود جای دادند. در برخی از این پرچم ها، ستاره ای درخشان را هم کنار هلال ماه می‌بینیم که احتمالا اشاره به وقوع مقارنه ای میان ماه و زهره در صدر اسلام دارد. کشورهایی با پرچم هلال ماه و ستاره بسیارند مثل: آذربایجان، ازبکستان، ترکیه،‌پاکستان، تونس،‌موریتانی، مالدیو.

در گوشه پرچم اروگوئه خورشیدی تابان نهاده شده که نشان از استقلال اقتصادی این کشور دارد. زیرا کشاورزی بخش مهمی از اقتصاد اروگوئه را تشکیل می‌دهد و خورشید نقش مهمی در زندگی مردم این کشور دارد. علاوه بر این، طلوع زیبای خورشید از پس دریاهای این کشور از زیباترین جلو ه های طبیعت آنجاست.

در پرچم برخی از کشورهای نیمکره جنوبی نشانه ای از سمبل آسمان جنوبی که صورت فلکی کوچک اما بسیار بارز صلیب جنوبی است،‌دیده می‌شود. پنج ستاره درخشان در پرچم کشورهای استرالیا،‌زلاندنو،‌گینه نو پاپوآ، نشان دهنده حضور این صورت فلکی در آسمان شب این کشورهاست.

اما پرچم برزیل که برای خود من از همه جالب تر بود: شاید این پرچم از تمام پرچم ها نجومی تر باشد. میان پرچم برزیل دایره ای خوشرنگ (آبی) نشان دهنده کره زمین است و کمربندی سفید (همان خط استوا) بر آن تصویر شده است. روی این نوار سفید پیامی پندآمیز و کوتاه برای پیشرفت جامعه نوشته شده است. ۲۷ ستاره که به جز یکی از آنها، بقیه در زیر این کمربند واقع شده است،‌نشان دهنده ی این است که این کشور ۲۷ ایالت دارد که ۲۶ ایالت آن در نیمکره جنوبی و یک ایالت در نیمکره شمالی واقع شده است. در ضمن آرایش این ستاره ها در پرچم به آسمان شب برزیل و صورتهای فلکی آن اشاره دارد.

در پرچم سرخ رنگ چین، یک ستاره بزرگ طلایی و چهار ستاره کوچک دیده می‌شود. ستاره بزرگ نشان دهنده حزب کمونیست است و ستاره های کوچک نشان دهنده ی: کارگران، روستاییان،‌خرده بورژواها و سرمایه داران میهن پرستی است.

دایره سرخ رنگ در پرچم ژاپن نشان از خورشید دارد،‌ زیرا مردم این کشور خاندان امپراتوری ژاپن را از نسل آفتاب می‌دانند.

تک ستاره سفید پنج پر در پرچم  شیلی، نشان دهنده پنج قله بلند و سفید پوشی است که بزرگترین تلسکوپ زمینی بر فراز این قله ها واقع شده است.

اینها نمونه های جالب و زیبایی از دنیای پرچم های آسمانی است. پرچم ایران نیز در دوره های خاصی خورشید را در دل خود جای داده بود که به گفته بسیاری از بزرگان،‌ نشانی از میترائیسم (آئین باستانی مهرپرستی )بوده است. و البته حضور شیر نیز اشاره ای به ماه اسد (مرداد) دارد که خورشید در گرمترین موقعیت تابش است.

/ 3 نظر / 10 بازدید
حسن منشی پور

سلام شعری که برام فرستادی گذاشتم تو سایتم این مطلبت هم خیلی جالب بود با اینکه من علامتها رو می دیدم ولی هیچوقت با این دید بهش نگاه نکرده بودم

سپیده

ممنون از مطلب جالبت. تشويق شدم راجع به پرچم های کشورهای ديگر بيشتر بدانم. اگه راهنمايی ام کنی ممنونم.راستی از اين مطالب جالبت بازم بنويس. خيلی باحالی

عباس جيلاوی

جالب و زيبا بود. در مورد بيرق زيباي اسلاميمون هم لطف كنيد و مطالبي را بنگاريد.